Naše nejmilejší dětské knížky / Tipy na (nejen) vánoční dárky - uneseni

Naše nejmilejší dětské knížky / Tipy na (nejen) vánoční dárky

by - 29.11.24

 
čtení knihy Sesterstvo

Skvělých knížek pro děti vychází strašně moc. Což je báječný, dětský knížky miluju a strašně jim fandim. Když vás některá v dětství chytne za srdce, už s vámi bude navždy a pohled do ní vás na okamžik vrátí do těch malých, bezstarostných let.

Jenže dětských knížek vychází opravdu hodně. Ostatně všeho je teď tak nějak hodně, přijdu si trochu přehlcená na všech frontách a před Vánoci je to s všudypřítomnou reklamou ještě horší. Když byly holky malý, měla jsem ambice sledovat, jaké knížky vychází, hledat to nejlepší, orientovat se, zároveň ale nezapomínat na lety prověřenou kvalitu… No, nezvládla jsem to. Je toho prostě moc.

police plná knih

Teď už jen po očku sleduju ty, co v dětských knihách tráví hodně času. Tu a tam si od nich něco poznamenám, pak půjčím v knihovně nebo i koupim, když na policích ještě najdu místo nebo v aktuálním rozpoložení zapomenu na to, že tam to místo už není. Naprosto skvělý blog, kde najdete zpracované knížky ke všem možným tématům, ale také různé tvoření a plno materiálů k domácímu vzdělávání, má Veronika Peslerová. Sledovat ji můžete i na Instagramu jako @pesleriblog. Na Instagramu pak taky doporučuju sledovat @vrchni_kniha_uci a @knihomatky. Obě mě navíc inspirují i v tom čtení dospěláckém.

A pak jsou tu osvědčená spisovatelská jména, u kterých vím, že nikdy nesáhnu úplně vedle. Jasně, některé jejich knížky nám padnou do noty víc, některé míň, ale rozhodně už napsali ty, na které věřím, že holky budou jednou vzpomínat a nostalgicky se u nich dojímat. A já vlastně taky. Prostě knížky, které nám zůstanou navždy.

Možná už je všechny znáte, nemám tu ambici představovat to nejlepší z dětských knižních novinek. Možná se vám ale některé třeba jako tip na vánoční dárek budou hodit.

prostorová leporela Vojtěcha Kubašty

Vojtěch Kubašta

Kdybych musela s malými dětmi odjet na opuštěný ostrov a mohla si vzít jen jednu knížku, byl by to určitě Cvrček a mravenci od Vojtěcha Kubašty. Nebo tedy přesněji od J. Z. Nováka, který je autorem veršů tohohle leporela, ale na to se vlastně historie nějak neptá. Tohle leporelo mám spojené hlavně s kouzelnými ilustracemi Vojtěcha Kubašty. Je to jedna z těch knížek, které se mi v dětství hluboce zapsaly do paměti, a věděla jsem, že ji musím číst i s dětmi. U těch má, troufám si říct, úplně stejný úspěch. Tohle je prostě legenda.

Vojtěch Kubašta byl ale naprosto neuvěřitelný umělec, ilustrátor a autor prostorových knížek neboli takzvaných pop up knih, které otevřením získávají třetí rozměr. Většinou se tu dá také s něčím hýbat nebo za něco tahat. Za dob komunismu byl Kubašta cenný vývozní artikl a u nás z jeho tvorby vyšel pouze zlomek. O to víc si jeho nadčasových knih můžete koupit teď. V pop up verzi vytvořil velké množství klasických pohádek od Popelky k Perníkové chaloupce. Je také autorem klasického betlému a jestli bojujete s učením hodin, může vám pomoct jeho knížka Domeček plný koleček.

živá strana knížky Cvrček a mravenci v Jihomoravském muzeu ve Znojmě

A jestli milujete nebo si zamilujete Cvrčka a mravenci tak jako my, určitě vás potěší informace, že v Jihomoravském muzeu ve Znojmě můžete do téhle knihy přímo vstoupit.

trpaslík a knížka Praštěný trpaslík

Lucie Hlavinková

S Lucií Hlavinkovou jsem se seznámila, když mě velmi mírně řečeno rozladila jakási dětská kniha s vánoční tematikou půjčená v knihovně. Postěžovala jsem si na Instagramu a od jedné kamarádky mi přišla odpověď, že jestli chci něco o trpaslících, co sice teda není vůbec vánoční, ale je to fakt strašně skvělý a zábavný, doporučuje mi Praštěného trpaslíka od Lucie Hlavinkové.

Potvrzuji, že ta knížka je skvělá a zábavná a nic jiného než „buchetu“ už doma nepečeme. Lucie Hlavinková je ale také autorkou řady dalších knížek pro děti (a historických románů pro dospělé) a my od ní doma milujeme hlavně sérii Sesterstvo. Jelikož první díl se dotýká se těžkých témat z československé historie, jako válka, holokaust nebo komunismus, trochu jsem se toho čtení obávala. Ale zbytečně. Nic se tu nelakuje narůžovo, ale je to podané velmi přístupnou, pochopitelnou, ale zároveň nijak děsivou formou. No, a ústřední trojice kamarádek jsou přesně ty kamarádky, které jste někdy na prvním stupni základky chtěli mít.

Přečteno nemáme, ale určitě se chystáme taky na knížku Projekt pes, což je téma, které je u nás doma opravdu hodně aktuální.

plyšový lenochod a kniha Neobyčejné příběhy pana inženýra

Barbora Klárová

Jestli máme doma nějakou feel good knížku, jsou to Neobyčejné příběhy pana inženýra od Barbory Klárové. Stázka je většinou chce číst, když je nemocná a na nic moc nemá náladu. Ani nevím, proč ji inženýr, který dává nefunkčním strojům nový smysl života, tak zaujal. V každém případě knížky Báry Klárové jsou neskutečně nápadité, originální a navíc i dosti edukativní, i když tak trochu netradičně.

Absolutně dokonalá kniha je Překlep a Škraloup, která vyloženě řeší existenciální otázky o smyslu života, vesmíru a tak vůbec. Tady fakt musím šermovat slovy jako zábavný, vtipný, poučný a nápaditý, nehledě na to, že je ta kniha i vizuálně strašně pěkně udělaná. Taky dostala v roce 2017 cenu Magnesia  litera. Bohužel je ta kniha ovšem taky dost rozebraná, takže zkuste případně štěstí na nějakém knižním bazaru nebo si ji aspoň půjčte v knihovně.

knížky Daniely Krolupperové pro nakladatelství Portál

Daniela Krolupperová

Absolutní sázka na jistotu je Daniela Krolupperová. Knih pro děti napsala mraky, takže je z čeho vybírat.

My máme nejraději sérii knížek, která vychází v nakladatelství Portál. Jde o takové hezké pohádky, kde se dozvíte i něco o přírodě, květinách, bylinkách a zvířatech. Doporučit můžeme třeba Jde sem lesem nebo Co si brouká louka. Upřímně já prostě tyhle edukativní knížky hodně můžu, protože se takhle děti při společném čtení naučí to, co jednou nejen využijí ve škole, ale také je to naučí koukat a všímat si různých věcí při procházkách v přírodě. A mně tyhle zajímavosti z rostlinné a zvířecí říše taky strašně zajímají.

Pro milovníky záhad je tu zase série Policejní křeček a na seznamu mám taky Zločin na Starém Městě pražském, který vychází ze slavného obrazu Vražda v domě od Jakuba Schikanedera. To si furt maluju, jak půjdeme do galerie si ten obraz prohlédnout a pak si přečteme knížku. Nebo možná obráceně. No, doufám, že se k tomu dostaneme dřív, než děti ze společného úplně čtení vyrostou.

Vánoční kniha, která slouží jako adventní kalendář

Vánoční čtení

Na závěr ještě aspoň dva tipy na vánoční čtení. Daniela Krolupperová má na svědomí také krásnou vánoční jednohubku Vánoční tramvaj, která má podle mě úplně všechno, co má správná vánoční knížka mít. A krásná knížka, kterou můžete použít jako adventní kalendář, protože ona vlastně je takový adventní kalendář, je kniha Úžasné Vánoce Matyáše Kotrby. Při čtení se můžete inspirovat a zkusit si plnit stejné úkoly jako v knize. Pokud na to tedy mezi vším tím pečením cukroví, sháněním dárků, besídkami a večírky budete mít čas. Klidný advent je tak trochu oxymorón. Tak ať je ten váš letošní naplněný příjemnými lidmi a hezkými zážitky.

PS: Článek obsahuje affiliate linky. Pokud přes některý z odkazů nakoupíte na Kosmas.cz dostanu z nákupu malou provizi, za kterou si pak budu moct pořídit třeba kafe nebo víno, aby se mi další články líp psaly. Nebo si taky možná koupim knížku a svoje plný poličky tim vůbec nepotěšim.

Může se vám líbit

0 comments