Mám takový dinosauří období - uneseni

Mám takový dinosauří období

by - 15.7.20Během života to potká každýho. Jestli to nebudete mít vy, bude to mít vaše ségra, brácha, dcera, vnuk nebo aspoň to dítě od sousedů. Dinosauří období. Zajímalo by mě, jestli už někdo uspokojivě vědecky vysvětlil, proč děti v určitý fází svýho života začnou být ujetý zrovna na dinosaury, ale prostě to tak je a dá se na tom stavět i docela dobrej byznys. I když teda doufám, že opravdickej Jurskej park nikdy nikdo dohromady nedá. Z těch filmů mi to nepřišlo jako úplně dobrej nápad.

Já si v dětství dinosauřim obdobím prošla poměrně intenzivně a holky to před nějakou dobou taky chytly. Proběhlo plno dinosauřích výletů, aktivit a do bytu se nastěhovalo plno dinosauřích věcí. A tak nějak mám pocit, že když se o svoje dinosauří výletní tipy podělim, mnoha lidem by to mohlo být k užitku.

Sauriepark Kleinwelka

Kam tedy za dinosaury?

Dinoparky se naštěstí zatím skládaj z více či méně zdařilejch dinosauřích modelů, který v některých případech i zahýbou hlavou nebo vydají nějaký ty zvuky, žádný opravdický příšery. Nejprovařejnější je síť DinoPark, kterých je po ČR několik a už se dokonce rozšířily i do dalších států. V Čechách je najdete v Praze, Plzni, Liberci, Ostravě a Vyškově. My byli jen ve Vyškově, kde mě to moc nezaujalo a doporučuju tam spíš zoologickou, a v Praze, kde je dinopark na střeše nákupáku Harfa a kde to mám poměrně i ráda. Dost jsem ocenila, že tam mají i jedinýho dinosaura, který byl nalezen v ČR, burianosaura augustai.

Bezpochyby nejkrásnější setkání s dinosaury proběhlo v Saurierparku Kleinwelka kousek od Budyšína a tim pádem i poměrně kousek od českoněmeckých hranic. Z Prahy se to dá i na otočku, my to spojovali s pár dny na Ještědu. Skvělý je, že dinosauři tu nejsou v žádných ohrádkách, neoddělujou vás od nich žádný provazy a cedulky „Nesahat“, což je věc vcelku nevídaná. Některý z nich jsou součástí herních prvků, takže si můžete sjet třeba tobogán z diplodoca. Celý to je, jak kdybyste se stali součástí nějakejch Burianovejch obrazů. Krajina plná dinosaurů. A jako největší gól mi přišlo, že to nevzniklo jako promyšlenej byznys plán, jen si prostě jeden Východní Němec v sedmdesátkách začal místo trpaslíků na zahradu modelovat dinosaury a nějak se to chytlo.

Dinopark Vyškov

Párek kostí v muzeu

Velmi vděčný jsou taky nějaký ty dinosauří kosti, na který je bohužel naše domovina poněkud skoupá. Pokud byste chtěli vyjet do zahraničí, tak hotová země zaslíbená jsou Spojený státy. Muzeum přírodní historie v New Yorku má tolik a tak obřích koster, že z toho pomalu nebudete moct spát. Jako teprve tady tváří v tvář vám dojde, jak obrovský ty potvory byly.

V Chicagu ve Fieldově muzeu mají zase největší kostru t-rexe, kterýmu láskyplně říkají Sue. Bohužel když jsme byli v Chicagu s dětmi, probíhaly na Sue jakési kosmetické úpravy, takže randíčko nebylo k mání. To jsme si tehdy ale vynahradili v Coloradu, kde jsou na dinosaury bohatý lokality a na opravdickou dinosauří kost si tam můžete sáhnout přímo na místě nálezu.

V Čechách tyhle expozice zatím prochozený nemáme. Tohle jaro jsem plánovala konečně navštívit Trilopark, na který jsem slyšela samou chválu, a Chlupáčovo muzeum v Praze, kde maj právě i jednu pěknou kostřičku. Originální fosilie se ale prý chystají do outletu kousek od pražskýho letiště, kde by měli na jaře 2021 otevřít dinosauří zážitkový muzeum, tak uvidíme.

Muzeum v New Yorku a superobří dinosaurus

Za trilobity

Poměrně fajn věc můžou být taky geoparky, kde se seznámíte s vývojem planety Země. My na jeden narazili ve slovinskym městě Idrija, kde bylo všechno moc hezky popsaný, dinosaurus nechyběl, nějaký trilobiti taky byly a navíc jsme se tam dozvěděli o českym geoparku Železné hory, což třeba mě zaujalo poměrně dost. Ještě jsme to taky nezvládli, ale plno lokalit, různý naučný stezky a prvohorní a druhohorní zážitky to prostě chceš. V Praze případně vyražte do Prokopskýho údolí, který bylo na trilobity taky velmi bohatý. Teď už je to poněkud probraný, ale když budete mít kliku, šutr se zkamenělym kusem živočicha nebo rostliny taky najdete. Možná budete muset přivřít oko a zapojit trochu fantazie, ale děti budou z takovýho nálezu vedle.

Slovinská Idrija a informační centrum geoparku

Ještě pár dinosaurů jako bonus

Samozřejmě nás neminuly ani různý dinosauří knížky, který mě povětšinou moc nebaví číst. Nejradši mám asi Řekni mi Dinosauři s milionem otázek a odpovědí a hlavně samolepkama. No a potom Dinosauři od Emilie Dziubak, jejíž ilustrace teď miluje asi každý. Moc hezký jsou taky kartičky z malýho nakladatelství Bylo nebylo. Tam jsem se třeba dovzdělala o tom českym dinosaurovi burianosaurovi.

Ale hlavní pecka, co nám pomalu zachránila karanténu, jsou sety na výrobu dinosaurů ze sádry. Výhodou je, že pokud tohle koupíte, máte formu už navždy a můžete si zřídit dinosauří manufakturu. Sádru koupíte za pár šupů, akrylky už stojí víc, ale taky vás to nezruinuje. Velmi fajn je třeba tento set, my máme teda jen verzi s t-rexem a t-rexů plnej byt. Ještě lepší je pak set Mould & Paint od firmy 4m, který jsem ségře před deseti lety přivezla z Chicaga, a jelikož máma ví, co se bude jednou hodit, pečlivě set uložila, když ségra z dinosauřích střevíců vyrostla. Z těch formiček se daj dělat magnety na lednici a nalepovací magnety taky koupíte leckde (třeba Stoklasa má). Prostě zábava na doživotí zaručena. Ten deset let starej dinosauří set se furt vyrábí a koupíte ho třeba na britskym Amazonu.

Dinosauřích hraček je samozřejmě bambilion, ty jsem přihodila tak bokem, ale pokud byste měli tipy na nějaký další hlavně tuzemský nebo jen kousek přeshraniční dinosauří výlety, sem s nimi. Ráda je do článku doplnim, ať nám to tu slouží jako takovej hezkej dinosauří rozcestníček.


Tipy od vás a děkuji za ně


Jeden krásnej tip na Istrii najdete dole v komentáři a další najdete na blogu u Hanky. Úžasně vypadá dinopark v rakouských Alpách cca hodinu od Salzburgu. Z muzeí s dinosauřími kostmi pak doporučujete: Galerie de Paléontologie et d'Anatomie Comparée v Paříži, berlínské Museum für Naturkunde, londýnské Natural History Museum a vídeňské Naturhistorisches Museum.

Dinosauří magnetky v procesu a připravený vydat se do světa

Pomoc zase dinosauři! Ani na Rujaně jsme si nenechali ujít dinopark

Tady by se chtěl sklouznout každý - Saurierpark Kleinwelka

V Kleinwelce jste dinosaurům doslova na dosah


Obrázky jak od Buriana


A tady vidíte, jak ty příšery přichází k životu

V Kleinwelce maj taky takový dobrodružný "Jurský park" úsek. Nejdřív projdete zbořenou zdí...

...potkáte ožranýho dinosaura...

...narazíte na dinosauří stopu, hovno a všude kolem se začnou ozývat divný zvuky...

...až dorazíte do bunkru s prázdnou dinosauří klecí. Tady už holky chtěly brát nohy na ramena.

Dinosauří musel být i narozeninovej dort

A dinosauři v New Yorku

Chicagská Sue

Stopy v Dinosaur Ridge, Colorado

A dinosauří kost přímo v místě nálezu...strašně zajímavý, protože tu projíždíte paleontologický lokality, kde toho pořád je hodně k nalezení

Dinopark Vyškov

Dinopark Harfa


Může se vám líbit

4 komentářů

 1. Mám tip, který tedy není kousek od hranic, ale Chorvatsko se zdá ještě relativně dostupné, tak třeba někdo navštíví mys Kamenjak a blizoučký ostrůvek Fenoliga. Zdejší makety dinosaurů tedy podle mne nejsou nic zázračného (ale já nemám to období), zato reálné otisky stop ve skalách které vycházejí z azurového moře na mně udělaly výjimečný dojem. m.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to je náhodou úplně výborný tip! Do Chorvatska našinci jezdí často, takže tu určitě užijou. Koukám, že to je dole na Istrii a tam bych se ráda někdy v dohlednu vydala (Poreč, Pula a lanýže), tak to doplnim do itineráře!

   Vymazat
 2. U našich slovenských sousedů, ve městě Bojnice, hned u hradu, je malinký Dinopark. Vstup je skrz T-rexovu tlamu. Dinosauři jsou ozvučení, pohybliví a bez zábradlí. Na konci je domek v korunách stromů s přístupem po lanových mostech. Dá se běhat pořád dokola. Pod lanovým mostem je bažina s dinosaury. Svačinu si můžete dát na kmeni stromu vedle hnízda s vejci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lenko, moc děkuji za úžasný tip! Bojnice je na seznamu míst, který bych rozhodně chtěla navštívit. Krásný hrad a jestli je tam i dinopark, tak je to boží dvojnásob! Moc děkuji. Katka

   Vymazat